Tu jest góra strony

fotografia ♀


D

Dreamstime - Tu możemy obejrzeć lub pobrać na komputer zdjęcia cyfrowe wysokiej jakości. Wprawdzie z witryny korzystają przeważnie webmasterzy, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pobrali sobie plik przykładowo na tapetę pulpitu lub jako tło na Facebooka. Fotografie lepszej jakości lub wykonane profesjonalnie są niestety płatne, jednak jest całkiem spory dział zdjęć darmowych, z którego możemy korzystać do woli, i wykorzystywać nawet do celów komercyjnych. Dla ciekawych polecam zapoznanie się z licencją Royalty Free, na której udostępniono bezpłatną zawartość strony. Podsumowując: warto zajrzeć i wybrać sobie interesujące nas zdjęcie.


E

ESO Polska - Strona Europejskiego Obserwatorium Południowego, z centralną siedzibą w Garching niedaleko Monachium (Niemcy). Posiada ono trzy obserwatoria, umiejscowione w Chile na pustyni Atacama i są to: La Silla, Paranal oraz Chajnantor. Witryna zawiera niemałą ekspozycję fotografii kosmosu, wykonanych dzięki teleskopom dużej mocy. Można je pobierać na komputer i wykorzystywać na przykład jako ilustracje dla strony internetowej. Wymagane jest jednak podanie źródła takiego zdjęcia. Mile widziane jest również nadesłanie kopii naszego dzieła stworzonego w oparciu o materiały ze strony ESO. Jeśli zdjęcie zawiera rozpoznawalną osobę, wówczas nie jest dozwolony użytek komercyjny. Ciekawostką są tapety na pulpit komputera, do pobrania i wykorzystania w ten sposób. Witryna unikalna, wartościowa, a w dodatku może okazać się przydatna blogerom oraz webmasterom. Polecam :) Wersja strony polskojęzyczna, można zmienić język wyświetlania serwisu.


N

New Old Stock - Blog publikujący nastrojowe fotografie, z których użytek może zrobić zwykły internauta, pod warunkiem, iż wykorzysta owe zdjęcia do celów prywatnych oraz niekomercyjnych. Fotografie pochodzą z rozmaitych starych archiwów, jak też z cyfrowych bibliotek. Zdjęcia pogrupowane w "paczki" (dział "Photo Packs") są już niestety płatne. Moim zdaniem warto przynajmniej raz odwiedzić tego klimatycznego bloga, aby móc się nim zachwycić. Odnajdziemy tu fotografie zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. Wszystkie owe dzieła to tak zwane "vintage", czyli już z pewnym bagażem lat. Dostępne za darmo. Rekomenduję gorąco owego bloga, ponieważ wystarczy go odwiedzić, aby poznać siłę wizualnego przekazu dobrej fotografii.


P

Pixabay - Tutaj mamy już wyłącznie darmowy kontent. Również możemy wykorzystać zdjęcia z witryny do przedsięwzięć komercyjnych, ponieważ prace są zawarte w tak zwanej "domenie publicznej". Wszystkie posiadają naprawdę dobrą jakość oraz prawidłową kompozycję detali. Nawet jeśli nie zajmujemy się webmasterką, można sobie pooglądać piękne i ciekawe fotografie. Jeśli chcemy jednak je wykorzystać na przykład we własnym projekcie, to wypada zapoznać się z licencją Creative Commons CC0. Strona naprawdę interesująca i absolutnie nie do pominięcia.


Polska - zdjęcia - Sporych rozmiarów serwis, promujący dzięki nadsyłanym fotografiom piękno Polski i jej regionów, a także Kresów Wschodnich. Kategorie tematyczne pozwalają na sprawne nawigowanie po witrynie. Przykładowo mamy: zieleń, kulturę, budowle, transport, krajobraz, wojsko, edukację czy religię. Zdjęcia są objęte prawami autorskimi, a więc nie jest dozwolone powiedzmy ich publikowanie u siebie na stronie/blogu albo wykorzystanie komercyjne. Mottem serwisu jest "Ocalić od zapomnienia", toteż warto odwiedzić witrynę i poznać nierzadko mało znane, aczkolwiek posiadające wartość sentymentalną miejsca w Polsce, uwiecznione na fotografiach. Zapraszam serdecznie :)


S

StockSnap.io - Witryna udostępniająca przepiękne zdjęcia, doskonałej jakości, na licencji Creative Commons. Fotografie można na przykład wykorzystać jako ilustracje na stronie internetowej, w związku z czym nie wymagają one przypisania (podania autorstwa oraz źródła pochodzenia). Można wybierać wśród bardzo wielu kategorii, bowiem i fotografii jest całe mnóstwo. Strona jest po angielsku, tak samo grupy tematyczne. Trochę szkoda, iż brakuje polskiego tłumaczenia. Wystarczy jednak znać język angielski na poziomie podstawowym i już można świadomie nawigować po witrynie. Nowe zdjęcia są dodawane co tydzień. Warto zajrzeć, jeśli szukamy czegoś na stronę albo na wolnych licencjach i za darmo.


to jest odnośnik, który przeniesie Cię na górę strony


Toplista.NETTRA.pl   Katalog stron - dodaj darmowy wpis teraz!   Top.NETTRA.pl - Toplista Stron