Tu jest góra strony

sztuka ♂


E

Europeana Collections - Witryna dostępna w wielu europejskich językach, w tym i po polsku, kładąca duży nacisk na sztukę, głównie europejską. Na stronie zapoznamy się przykładowo z plakatami art nouveau, sztuką japońską (gościnnie na stronie), autoportretami znanych malarzy lub malunkami na szkle. Serwis bogaty w ciekawą zawartość, wręcz powiedziałabym edukacyjny. Według mnie ze wszech miar godny polecenia osobom pragnącym obcować z europejską sztuką wielkiego wymiaru. Eksploracja serwisu dostępna według grup tematycznych oraz dzięki zaaplikowanej wyszukiwarce. Polecam, bo warto poznawać nasze wspólne europejskie dziedzictwo.


G

Galeria Malarstwa Polskiego - To znaleziona przeze mnie na bieżąco strona z, jak nazwa sugeruje, polskim dorobkiem malarskim. Chodzi jednakże o twórczość artsytów historycznych, jak: Matejko, Grottger, bracia Gierymscy czy Chełmoński. Witryna została wykonana w sposób nieco prowizoryczny, niewyszukany, ale za to przejrzysty dla odbiorcy. Cały serwis robi wrażenie bardzo patriotyczne, z powodu zamieszczenia prac polskich malarzy i rysowników. Podsumowując, warto odwiedzić tę niewielką stronkę i zapoznać się z dziełami naszych rodzimych twórców, bowiem wypada je po prostu znać przynajmniej z widzenia, nawet jeśli nie identyfikujemy artysty.


M

Mucha Museum Prague - Serwis flagowy czeskiego Muzeum Alfonsa Muchy w Pradze. Jego kolorowe grafiki, głównie kobiece, są chyba znane na całym świecie, szerokiej rzeszy wielbicieli sztuki secesji. Przeplatają się w nich motywy kwiatowe, ornamenty i arabeski. Jak dla mnie coś pięknego ! Strona praskiego muzeum nie jest niestety dostępna w języku polskim. Dla miłośników zagranicznych wojaży, w dodatku zainteresowanych sztuką piękną, jest to chyba obowiązkowy punkt podróży :) A jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, pozostaje wizyta wirtualna. Mnóstwo prac Alfonsa Muchy, pogrupowanych tematycznie, można podziwiać wprost ze strony. Zapoznamy się tam również z biografią artysty. Gorąco i szczerze polecam jako wielbicielka prac Alfonsa Muchy :)


S

Salvador Dali - Na stronie odnajdziemy jego biografię oraz dzieła, podzielone na okresy, w których powstały. Na całe szczęście wszystko jest po polsku :) Salvador Dali - ten surrealistyczny malarz zadziwia swoim kunsztem i wyobraźnią. Jego prace są inspirowane ... tematyką freudowską, co widać na pierwszy rzut oka, ponieważ pełne są nierealności i oderwania od codziennej rzeczywistości. Szczególnie przypada mi do gustu obraz, który przedstawia "płynne, miękkie zegary" - jest on zatytułowany "Uporczywość pamięci". Reszta jego dorobku też godna jest uwagi i nie powinna być pominięta. Tak więc życzę miłego obcowania ze sztuką - kto wie, może nawet przekonacie się do niej na dobre :) Chyba, że już lubicie.


T

The Albertina Museum Vienna - Ogromna i doprawdy imponująca galeria grafik oraz rycin takich powszechnie znanych malarzy jak Leonardo da Vinci, Rafael, Albrecht Dürer, Pablo Picasso lub Claude Monet. Ta bogata kolekcja liczy sobie aż 65 tysięcy rysunków oraz milion rycin z okładem ! W dziale "Collections" obejrzymy dzieła wymienionych twórców, między innymi również rzeźby, obrazy czy fotografie. Ta wirtualna strona rzeczywistego muzeum wiedeńskiego Albertina zachęci do prawdziwych odwiedzin lub tych internetowych, aby móc obcować ze sztuką najwyższego formatu. Oczywiście są też informacje dotyczące samego muzeum, jak godziny otwarcia, programy zwiedzania albo oferta muzealnego sklepiku. Szczerze polecam stronę :)


The Andy Warhol Museum - Strona muzeum Andy'ego Warhola w Pittsburgu (USA). Nawigując po serwisie, obejrzymy wybór prac artysty, a także poczytamy o jego życiu. Wszystko oczywiście w języku angielskim, chociaż brakuje mi tłumaczenia witryny na inne języki, głównie na polski. Ten znany i popularny twórca stworzył nie tylko tak zwaną "puszkę zupy", ale również szkicował i fotografował. Jego prace cieszą się uznaniem do dziś, a strona muzeum w Pittsburgu dodatkowo eksponuje twórczość artysty, nierzadko zaskakując odwiedzających jakimś nie znanym im szczegółem z życia Warhola. Zapraszam do wirtualnej wizyty :)


to jest odnośnik, który przeniesie Cię na górę strony


Toplista.NETTRA.pl   Katalog stron - dodaj darmowy wpis teraz!   Top.NETTRA.pl - Toplista Stron